INFO YATIRIM - BIST100 TEKNİK ANALİZİ - 06.12.2019

teknik-analiz 6 Ara 2019

BİST100 endeksinde hafif yukarı bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne yükselişle başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %0,89 yükselişle 108.658 seviyesinden kapattı.

Bu  hafta ABD Başkanı Donald Trump’tan gelen karışık mesajlar Çin ve  ABD’nin yakın zamanda anlaşmaya varabileceğine ilişkin umutları  azalttıkça dolar değer kaybederken, en son Trump’ın ticaret görüşmeleri  ile ilgili ılımlı açıklamaları küresel risk iştahını tekrar düzeltmiş  görünüyor. Haftanın 4. işlem gününde Euro Bölgesi'nde büyüme rakamları  takip edildi.

Brexit ve bölgesel risklerle oldukça zor bir yıl geçiren  Euro Bölgesi ekonomisi yılın 3. çeyreğinde bir önceki yılın aynı  çeyreğine %0,2 ile beklenti dahilinde büyüme gösterdi. Ayrıca Başbakan  Boris Johnson’ın gelecek haftaki seçimde çoğunluğu kazanarak  Britanya’nın 31 Ocak’ta AB’den çıkışına zemin hazırlayacağına ilişkin  beklentilerle desteklenen sterlin, sekiz ayın yeni zirvesine ulaştı.  

Yurtiçine baktığımızda ise dün TCMB 2020 yılı para ve kur politikası  raporunu açıkladı. Başta enflasyon ve iktisadi faaliyet olmak üzere  makroekonomik göstergelerin tamamını dikkate alan veri odaklı bir yaklaşım ile hareket edecek.  Enflasyon hedefi, hükümet ile varılan  mutabakatla uyumlu olarak %5 olarak korunmuştur.

Para politikası,  enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde  oluşturulacak. Dolar/TL’ye baktığımızda bu hafta 5,73-5,79 aralığında  hareket edilmesinin ardından 5,75 civarında denge bulunduğunu görüyoruz.  

BİST100 endeksinin 109.000 seviyesine gelmesiyle birlikte endekste kısa  vadede 112.000 seviyesi hedef olmaya devam edecektir.