INFO YATIRIM - BIST100 TEKNİK ANALİZİ - 04.12.2019

teknik-analiz 4 Ara 2019

BİST100 endeksinde hafif yukarı bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne düşüşle başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %1,12 gerilemeyle 106.789 seviyesinden kapattı.

Yurtiçinde  piyasalar günün ilk yarısında enflasyon verileri ve Trump’ın açıklamalarıyla yükseldi.

Güne başlarken yükseliş eğiliminde hareket  eden BİST100 endeksi, 108.550 puana yükselmesinde bankacılık sektörü  hisselerindeki alımlar destekledi. Enflasyonun beklentilerin altında  gelmesi ve ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD ile Türkiye ilişkilerine  yönelik pozitif açıklamaları sonrası yükselişe geçti. TÜFE, Kasımda  piyasa beklentilerinin altında, %0,38 artış gösterdi.

Eylül ve Ekim  aylarında tek hanede seyreden yıllık enflasyon, Kasım ayında baz  etkisinin terse dönmesiyle tekrar çift haneye yükselerek %10,56 oldu.  İkinci yarıda ise kar realizasyonları ön plana çıkarken endeks 107.000  sınırında dengelenebildi.  

Trump, "Türkiye ile ilişkilerimiz iyi,  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşebilirim.’’ açıklamasıyla, Dolar/TL’de  iyimser beklentilerin etkisiyle gün içinde kur 5,74’ünde altına sarktı.  Gün sonunda Trump’ın S-400 açıklaması yurtiçi piyasalarda satış  baskısını arttırdı.

Yurtdışında ise NATO toplantısında Trump’ın  açıklamaları takip edildi.  Trump’ın AB hizaya gelmeli, aksi takdirde  sert davranmak istemiyorum. Fransa'nın ABD'li şirketleri  vergilendirmesini istemiyorum, vergi uygulayacak biri varsa o da ABD’dir, Fransa değil"  açıklamasında bulunması Avrupa borsalarında  satış baskısını arttırdı.

Bugün için yurtdışında ABD ADP tarım dışı  istihdam ve ISM verisi takip ön plana çıkacak.