INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 30.10.2019

teknik-analiz 30 Eki 2019

BİST100 endeksinde hafif aşağı yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne  yatay seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %0,38 düşüşle 99.838 seviyesinden kapattı.

29 Ekim tatili nedeniyle Pazartesi günü erken  biten seans sonrasında işlem hacmi düşük seviyede gerçekleşti. Geçen  hafta TCMB politika faizini 250 baz puan indirmesinin ardından, bugün  gözler açıklanacak FED faiz kararında olacak. FED’in 25 baz puan faiz  indirmesi bekleniyor. Ancak faiz indirimi fiyatlara yansımış durumda.  

Dolayısıyla asıl takip edilecek nokta karar sonrası yapılacak olan  açıklamalar olacak. Bu hafta takip edilecek bir diğer açıklama ise Fitch  tarafından gelecek. Fitch’in Türkiye değerlendirmesini Cuma günü  yapması bekleniyor.

Dolar/TL tarafında ise gün içinde 5,74’e kadar düşüş  gerçekleşti. Jeopolitik risklerin azalmasıyla Dolar/TL’de dengelenme  görülmekte. Tahvil faizleri ise %13,00 seviyesinde. ABD ve Çin tarafında  ise ticaret görüşmelerinde olumlu açıklamalar gelmeye devam ediyor.  

Trump’ın Çin ile anlaşmaya çok yakınız ve Çin ile anlaşma yapmayı çok  istiyorum sözleri küresel risk iştahını bekleyişe sokmuş görünüyor.  Brexit’te karmaşıklık günden güne açıklamalarla beraber artıyor. Fitch,  İngiltere kredi notu ve görünümünde değişiklik yapmadı.

AB ise, İngiltere'nin Brexit'i esnek bir şekilde 31 Ocak 2020'ye kadar erteleme talebini kabul etti.

BİST100  tarafında ise yükseliş eğiliminin devam etmesini ön görüyoruz. ABD Temsilciler Meclisi Barış Pınarı Harekatı sebebiyle Türkiye'ye bazı  yaptırımlar getirilmesini öngören yasa tasarısını kabul etti.