INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 24.10.2019

teknik-analiz 24 Eki 2019

Güne  alıcılı seyirde başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %1,94 yükselişle 99.785'den kapattı.

Yurtdışı piyasalarda, Başbakan Boris Johnson’ın  çıkış anlaşmasını parlamentodan geçirmek için uğraşan bir hükümet  önergesini oylamayla reddetme kararı, 31 Ekim öncesinde belirsizlikleri  arttırmış görünüyor.

Bu hafta Başbakan Johnson’ın erken seçim kartını  kullanması ihtimali risk iştahında sınırlı bir bozulmaya yol açtı. Diğer  taraftan ABD ve Çin arasındaki görüşmelere dair uzlaşı yönünde  açıklamaların ardından gözler Kasım ayındaki Şili’de yapılacak APEC toplantısına çevrildi.

Yurtiçinde ise Gelişen ülke paralarının çoğu dün  dolar karşısında düşüş yaşarken TL gelişen ülke paralarından pozitif  ayrışıyor. Bunun nedeni ise Erdoğan ve Putin görüşmesinde anlaşmaya  varılması ile TSK’nın yeni bir harekata gerek olmadığını açıklaması  oldu. ABD Başkanı Trump’ın da Türkiye-Rusya anlaşmasını desteklemesi ile  jeopolitik riskler önceki haftaya göre azaldı ve TL varlıklar dünden  itibaren yükselişe geçti.

Bugün TCMB PPK toplantısında politika faizinde  indirim bekleniyor toplantıda 100-150 bp indirim yapılması bekleniyor.  

Teknik olarak BİST-100 endeksi tarafına baktığımızda ise 200 g HO’nın  geçtiği 98,000 seviyesinden yukarı yönde uzaklaşıyor olmamız risk  iştahının tekrar artacağının sinyallerini veriyor.

ABD Hazine Bakanlığı, Trump'ın emriyle Türkiye'ye getirilen yaptırımları kaldırdığını açıkladı.