INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 24.09.2019

teknik-analiz 24 Eyl 2019

Güne yatay seyirde başlayan BİST-100  endeksi gün sonunda %0,22 düşüşle 100.020'den kapattı.

Piyasalar haftaya  Petrol fiyatlarındaki sert yükseliş ve FED toplantısının ardından satış  ağırlıklı bir tabloyla başlangıç yaptı. Dün Almanya'da açıklanan  bileşik PMI, Eylül'de 6,5 yıldır ilk kez 50 puan seviyesinin altına  geldi.

Eylül ayında imalat PMI, son 10 yılın en düşük seviyesi olan  41,4  puana gerilerken, hizmet PMI da 54,8 puandan 52,5 puana geriledi,  bu tablo Avrupa borsaları tarafında satış baskısını arttırırken, yurtiçi  piyasalarda yatay ve kararsız bir seyir bardı.

Dolar/TL dün 5.70'in  üzerinde güne başlarken, piyasalar bu hafta TCMB'nin düzenleyeceği iki  günlük yatırımcı toplantılarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretini  izleyecek. Küresel piyasalara bakıldığında dolar, ABD ile Çin arasında Washington'da yapılan görüşmelerin verimli olarak nitelendirilmesinin  ardından kuvvetlenmeye devam ediyor.

Britanya Yüksek Mahkemesi’nin karar  vermesi beklenirken, Brexit de bu hafta ilgi odağında olacak.

Suudi  Arabistan’ın gelecek haftaya kadar petrol üretimini eski haline  getireceğiz açıklamasının da etkisiyle BİST-100 endeksinde 60 g  Hareketli ortalamanın geçtiği 98,600 destek seviyesi korunduğu sürece  yukarı yönlü beklentimiz devam edecektir.

Dün ABD tarafından Türkiye’ye  yeni teklifler bağlamında yapılan sözlü açıklamaların bugün piyasalar  üzerinde olumlu etki yaratmasını bekliyoruz.