INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 22.10.2019

teknik-analiz 22 Eki 2019

Güne  yatay seyirde başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %1,11 düşüşle 97.324'den kapattı.

Geçtiğimiz hafta ABD ve Türk yetkililerinin  Suriye’nin kuzeyinin terörden arındırılması konusunda anlaşması ile  yurtiçi piyasalarda iyimserlik devam ederken, Brexit ile ilgili hafta  sonu bir sonuç çıkmaması Avrupa tarafında kafa karışıklıkları yaratırken  Başbakan Boris Johnson'ın Brüksel ile vardığı Brexit anlaşmasına parlamentodan bu hafta destek bulabileceği yönündeki haberlerin  etkisiyle sterlinin değerlendiği görülüyor.

ABD ile Çin Kasım ayında  Şili’de yapılacak APEC zirvesinde anlaşmaya varacağına yönelik iyimser  beklentiler devam ediyor.  

İç piyasalar bugün Suriye konusundaki  haberlere odaklanacak gibi görünüyor, terör örgütleri güvenli bölgeyi  120 saat içinde boşaltacak ve bu süre bu akşam doluyor. Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın bugün gerçekleştireceği Rusya ziyareti de yakından takip edilecek.

Diğer tarafta piyasalar 24 Ekimde TCMB’nin faiz kararına  odaklanacak Eylül ayı enflasyon verisi sonrası faiz indirimi  beklentileri artmıştı, fakat jeopolitik riskleri de göz önünde  bulundurursak faiz indirim beklentisinin 100 bp civarında sınırlandırılması bekleniyor.  

Teknik olarak BİST-100 endeksi tarafına  baktığımızda ise 200 g HO’nın geçtiği 98,000 seviyesinin altında hareket  etmemiz riskleri arttırırken bu seviyenin üzerinde oluşacak fiyat  hareketleri risk iştahını tekrar arttırabilir.