INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 21.10.2019

teknik-analiz 21 Eki 2019

Güne alış ağırlıklı seyirde başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %3,71 yükselişle 98.415'den kapattı.

Geçtiğimiz  hafta yurtiçi piyasalar açısından volatilitenin oldukça yüksek olduğu  bir hafta yaşandı. Suriye konusunda Türkiye’ye ardarda yaptırımlar açıklanırken hafta sonuna yaklaşıldığında rüzgarlar tam tersi yönde  esmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkan Yardımcısı Pence'i  kabulü ve heyetler arası görüşmeler öncesi 5,88-5,93 bandında işlem gören Dolar/TL, Türkiye ile ABD'nin, Suriye'nin kuzeydoğusundaki operasyon için anlaşmaya vardığı açıklamalarının ardından hızla düşüşe geçerek Cuma günü 5,76 seviyesine kadar gerileme yaşandı.

ABD Başkan  Yardımcısı Pence, Perşembe akşam yaptığı açıklamada ABD ve Türkiye'nin  Suriye'de YPG’nin güvenli bölgeden çekilmesi konusunda anlaştığını belirtirken, ABD Başkanı Donald Trump da Türkiye'ye yönelik yaptırımlara  gerek olmayacağını söyledi.

Yurtdışı piyasalarda ise AB ise  İngiltere’nin Brexit’te anlaştığı açıklamasının yanında küresel risk  iştahında iyileşme gözlenirken İngiltere parlamentosundan gelecek haberlere odaklanıldı.  

Hafta sonu Brexitte anlaşamayan İngiltere’de, bu hafta tekrar oylama takip edilecek.

BİST-100 endeksi tarafında ise  geçtiğimiz hafta 93.000 desteğinden dönen borsada 200 g HO’nın geçtiği  98.000 seviyesinin üstünde yükselişin devamını bekleyebiliriz.