INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 18.10.2019

teknik-analiz 18 Eki 2019

Güne  yatay seyirde başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %0,81 yükselişle 94.896'dan kapattı.

Piyasalar gün boyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD  Başkan Yardımcısı Pence arasındaki Suriye konusunda görüşmeye odaklandı.  

Diğer taraftan Boris Johnson’ın, Brüksel'deki AB Liderler Zirvesi  öncesi sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Kontrolü geri alacağımız  yeni bir anlaşmaya vardık. Şimdi parlamentonun Brexit'i cumartesi günü  gerçekleştirmesi gerekiyor" açıklamasına kilitlendi. Haberin etkisiyle  sterlin son haftaların zirve seviyelerini görmesinin ardından tekrar normalleşti.

ABD tarafında ise ay sonunda yapılacak Fed toplantısında  faiz indirimine yönelik beklentiler artarken Dow Jones 27,000 civarında  fiyat hareketlerine sürdürdüğü görüldü.  

Küresel piyasalarda risk iştahı  artmaya devam ederken Yurtiçinde Suriye konusunda Jeopolitik riskler  risk iştahını gittikçe düşürüyor. Dolar/TL görüşme öncesine kadar 5,89  civarında sakin seyrini korurken görüşme sonrası 5,85’i gördü.

BİST-100  endeksi tarafında ise 95,800 seviyesi kritik direnç olarak karşımıza çıkıyor, bu seviye kırılması durumunda tepki alımlarının ivme  kazanmasını bekleyebiliriz.  

Akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mike Pence  arasında görüşmeye dair gelen karşılıklı açıklamalarda Suriye ve  yaptırımlar konusunda anlaşmaya varılması bugün hisselerde hızlı bir  açılışı beraberinde getirmesini beklerken Dolar/TL’de işlemler 5,79’dan  gerçekleşiyor.