INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 18.09.2019

teknik-analiz 18 Eyl 2019

Güne düşüşle başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %1,11 düşüşle 101.447'dan kapattı.

Dünde  küresel piyasaların gündemlerinin ilk sırasında petrol fiyatlarındaki dalgalanmanın etkileri ve çözüm yolları tartışıldı. Suudi Arabistan’ın  petrol kapasitesinin yarısından fazlasına zarar veren drone saldırıları  sonrasında görülen zafiyet sorunu ABD ve İran arasındaki gerilimlerin  artarak ABD Başkanı Trump’ın Ortadoğu üzerindeki elini güçlendirmiş  görünüyor.

Bu tablo Jeopolitik risklerin yükselmesiyle, küresel risk  iştahını olumsuz etkilerken, gelişen piyasa ülkelerinin para birimleri  üzerinde baskı oluşuyor, diğer taraftan Havacılık ve rafineri şirket  hisseleri maliyetlerdeki artış beklentileriyle birlikte BİST-100  endeksini aşağı çekmeye devam ettiği görüldü.

Bugün piyasaların ana  gündem maddesine baktığımızda ise ABD Merkez Bankası (Fed) politika  faizinde 25 baz puan indirime gitmesi bekleniyor.

Perşembe günü ise  Japonya ve İngiltere merkez bankaları kararları izlenecek. Günün ilk  yarısında BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 808 puan azalırken  ikinci yarıda hisse bazında satışların etkisiyle 1500 puanın üzerinde  kayıplar dikkat çektiyse de kapanışa yakın Suudi petrol üretimi gelecek  2-3 haftada tamamen normale dönecek açıklaması tepki alımlarını  beraberinde getirdi.

Petrol bu sabah 64,6$’dan işlem görüyor. Dolar/TL  5,70 seviyesinde. Bugün ayrıca BDDK’dan bankalara yönelik 46 milyar  dolarlık sorunlu kredi takibi haberinin etkilerini yakından takip  edeceğiz.