INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 17.09.2019

teknik-analiz 17 Eyl 2019

Güne düşüşle başlayan BİST-100 endeksi  gün sonunda %0,47 düşüşle 102.589'dan kapattı. Haftanın ilk günü  piyasalar Suudi Arabistan’dan gelen haber ile sarsıldı.

Suudi  Arabistan’ın petrol kapasitesinin yarısından fazlasına zarar veren drone saldırıları sonrasında petrol fiyatları Mayıs’tan beri gördüğü en  yüksek seviyeye ulaşırken, Saldırı dünya petrol arzının %5’ini  durdurarak, saldırıların sorumlusunun kim olduğuna dair spekülasyon  devam ederken ABD ve İran arasındaki gerilimleri artırdı.

Ham petrol  fiyatları bu sabah 68,50 $ seviyesinden işlem görüyor. Bu gelişmenin yankıları devam ederken Dolar/TL’de işlemler 5,73 civarından  gerçekleşiyor. Bu hafta günden oldukça yoğun olmasına rağmen dün FED  toplantısı ikinci planda kaldı.

Bugünden itibaren tekrar Fed’in yarın, Japonya ve İngiltere Merkez Bankaları da 19 Eylül'de faiz kararlarına  odaklanılmasını bekliyoruz.

ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine  ilişkin iyimserlik halen devam ederken petrol fiyatları ne kadar çabuk  gerileyebilirse piyasaların tekrar aynı hızda normalleşmeye başlamasını  bekliyoruz.

BİST-100 endeksi tarafında iyimser beklentilerimiz devam  ediyor kısa vadede kar realizasyonlarının 101,500 civarında  dengelenmesini bekliyoruz. Türkiye-İran-Rusya Üçlü Zirvesi'nin ortak  bildirisinde liderlerin, Birleşmiş Milletler (BM) ilkelerine kuvvetli  taahhüdü vurgulandı.