INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 16.10.2019

teknik-analiz 16 Eki 2019

Güne  alış ağırlıklı başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %1,36 yükselişle  95.257'den kapattı.

Piyasalar, hafta başında ABD’nin Türkiye’ye yönelik  yaptırım kararını açıklaması ile TL varlıklarda sert düşüş yaşamıştı. Yapılan açıklarda, Hazine ve Dışişleri Bakanlığı’na ve Milli Savunma  Bakanlığından bazı yetkililerin ABD’deki mal varlıklarına ve finansal  işlemlerine sınırlama getirme, Çelik tarifesini %25’ten %50’ye çıkarma, 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması görüşmeleri askıya almak üzere 3  başlıkta yaptırım uygulanacağı açıklamıştı.

Dün ise BİST-100 endeksi  tarafında tepki yükselişleri yaşanırken Dolar/TL tarafında 5,90’ın  altında işlemler gerçekleşti, gösterge bonoda ise %2’lik gerilemeyle  faiz 15,67’ye geriledi. Suriye’de TSK’nın yürüttüğü Barış Pınarı  Harekatına yönelik ABD ve Avrupa’dan eleştiriler dünde gelmeye devam  etti.

Yurtdışı piyasalarda ise ABD ve Çin’in duyurduğu “aşama 1” ticaret  anlaşmasıyla canlanan güven ve Ekim sonunda sistemsiz bir Brexit’i engelleme anlaşmasına dair umutlar ile yurtdışı borsalarda yükselişler  ön plandaydı.

Yurtdışından negatif ayrışan BİST-100 endeksinde 95,000’in  üzerinde dengelenme çabaları gün boyu devam ederken hisse bazında  hareketlilik yaşandı.  

Bugün ABD  başkan yardımcısı Pence ve Pompeo Ankara'ya geliyor olması ve banka hisselerine geçici açığa satış getirilmesi piyasalardaki baskının artma ihtimalini arttırıyor, Dolar/TL’de işlemler bu sabah 5,9242’den  gerçekleşiyor.