INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 15.10.2019

teknik-analiz 15 Eki 2019

Güne satış ağırlıklı başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %5,10 düşüşle 93.981'den kapattı.

Geçtiğimiz  hafta piyasalarda ABD - Çin Ticaret görüşmeleri gündemdeydi, Yapılan olumlu açıklamalarla yurtdışı borsalarda %2’lerin üzerinde yükselişler  gözlenmişti. Dün ise haftanın ilk günü Borsa İstanbul tarafında sert  satışlarla güne başladık. Suriye  kaynaklı gelişmeler TL varlıkların seyri açısından belirleyici olmaya  devam ediyor.

Piyasalar yeni haftaya satış baskısıyla başlarken, ABD  Başkanı Trump'ın öğleden sonra Türkiye'ye yönelik yeni açıklamaları  kayıpların artmasına neden oldu.

Trump, paylaşımında Türkiye için büyük yaptırımlar geliyor diyerek, İnsanlar  gerçekten NATO üyesi olan Türkiye ile savaşa girmemiz gerektiğini mi  düşünüyorlar dedi. Bu haberlerin devam etmesiyle birlikte haftaya  yükseliş eğilimini sürdürerek başlayan dolar/TL ise 5.9370 seviyelerine  kadar çıktı.

BİST-100 endeksi tarafında ise 98,000’den geçen 200 g HO  çok sert kırılmasıyla birlikte 92,600 desteğine doğru banka hisseleri  öncülüğünde satışların derinleştiği görüldü.

Trump, Türkiye'ye  uygulanacak ekonomik yaptırımlar konusunda yazılı bir açıklama yaptı,  detaylarda vergi artırımları ve bakanlara yaptırım listesi yer alıyor, piyasalar gün boyunca bu beklentiyi satın alırken bu sabah Dolar/TL  5,8958 seviyesine gerilemiş durumda.