INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 14.10.2019

teknik-analiz 14 Eki 2019

Güne  alıcılı başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %0,25 düşüşle 99.027'den kapattı.

Geçtiğimiz hafta Jeopolitik gelişmeler ile sert satış baskısı  altında kalan yurtiçi piyasalar haftanın son gününde hareketli saatler  geçiriyor. Dolar/TL kuru 5,88'in üzerini gördü.

Hafta başında Trump'ın  tweetleri, ardından da Fırat'ın doğusuna gerçekleştirilen Barış Pınarı  Harekatı sonrası piyasalarda yaşanan hareketlilik hafta boyunca sürdü. Diğer taraftan haftanın son günü küresel piyasalar ise Trump-Liu  görüşmesine odaklandı.

Tarafların görüşmelerde ilerleme   kaydedebileceğine yönelik ümitler uyandırmasının etkisiyle yurtdışı  borsalarda alıcılı seyir yaşandı. Ortadoğu’da ise geçen hafta Suudi Arabistan'ın Cidde kenti açıklarında Kızıldeniz'de İran'a ait bir petrol  tankerinde patlama petrol fiyatlarını tekrar 60 doların üzerine  çıkartırken ons altın tekrar ticaret görüşmelerine yönelik iyimserlikle  1500 dolardan aşağı doğru hızla gerilediği dikkat çekiyor.

İçerde Cuma günü TCMB tarafından Ağustos 2019 dönemine ilişkin ödemeler dengesi  verileri açıklandı. Türkiye'nin cari işlemler fazlası ağustosta 2 milyar  604 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

BİST-100 endeksi tarafında ise  TL’nin değer kaybının devam etmesine paralel tepki alımları kar  realizasyonlarıyla karşılaştı. ABD ile Çin’in kademeli olarak anlaşmaya varmasıyla bugün içeride de piyasalardaki pozitif yansımalarının  görülmesini bekliyoruz.