INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 11.10.2019

teknik-analiz 11 Eki 2019

Güne düşüşle başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %0,87 düşüşle 98.780'den kapattı.

Barış  Pınarı Harekatı'nın ikinci gününde yurt içi piyasada satış ağırlıklı  seyir devam ederken Dolar/TL’de işlemler 5.89 seviyesinden gerçekleşti. Borsa tarafında ise 98.000’in altında işlemler gerçekleşti. Jeopolitik  risklerin de fiyatlanması ile 5.80'in üzerine taşınan Dolar/TL'de yukarı  yönlü eğilim sürüyor.

ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerin Barış  Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamaları ve yürütülen diplomasi  piyasaların yönü üzerinde etkili olurken, özellikle ABD Başkanı Donald  Trump'ın iç siyasi endişeleri gözeterek yaptığı çelişkili açıklamaların  belirsizliği artırdığını söyleyebiliriz.

Yurdışına baktığımızda ise  ticaret savaşları, yavaşlayan küresel büyüme ve Brexit gibi küresel  riskler nedeniyle endişeli görünüm devam ediyor, özellikle ABD ile Çin  arasında süregelen ticaret görüşmeleri kapsamında iki ülke yetkilileri  dün bir araya geldi. Görüşmede iki taraf arasında anlaşma  sağlanabileceğine yönelik artan iyimserlik küresel piyasalarda pozitif  fiyatlanmaya devam ediyor.

ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım  açıklayabileceğine ilişkin haberler yurt içi piyasaları olumsuz yönde  etkilerken BİST-100 endeksinde 200 günlük HO’nun geçtiği 98,250  seviyesinin gün içinde kırılması yükselen trendin devamı açısından daha  da önem kazanmıştır.