INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 10.10.2019

teknik-analiz 10 Eki 2019

Güne  gerilemeyle başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %2,17 düşüşle  99.648'den kapattı.

Dün piyasaların en önemli gündem maddesi  Cumhurbaşkanı Erdoğan twitterdan Fırat’ın doğusuna Barış Pınarı  Harekatı’nın başladığını açıklamasıydı, Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir.

Barış  Pınarı Harekatı ile ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz.  Oluşturacağımız güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıların  ülkelerine dönmelerini sağlayacağız açıklamasını yaptı. ABD Başkanı  Trump’ın açıklamaları ile yükselişe geçen Dolar/TL kuru, Türkiye’nin  sınır ötesi operasyonuna destek vermeyeceğini açıklayan ABD, askerlerini  çekmeye başlarken yurt içinde ise Türk askerlerinin sınırı geçmeye  başladığı haberleri gelmesiyle 5,87’yi gördü.

Yurtdışı piyasalarda  yukarı yönlü yükselişlerin yaşanmasına karşın BİST-100 endeksi tarafında  101,000 desteğinin kırılmasıyla 100,000’den geçen 60 g HO’nun altına doğru salınımın yaşandığını gördük. Bu hafta jeopolitik risk risklerin  ön plana çıktığı bir hafta olurken Yurtdışı piyasalar bugün başlayacak  olan ABD-Çin görüşmelerine odaklanacak.

Kayda  değer bir ilerleme olmazsa Trump, önümüzdeki Salı günü 250 milyar dolar  değerindeki Çin malı için tarife oranını % 25'ten % 30'a yükseltecek.  

BİST-100 endeksi tarafında bu hafta dip arayışlarının devam etmesini  bekliyoruz.