INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 08.10.2019

teknik-analiz 8 Eki 2019

Güne yükselişle başlayan BİST-100 endeksi  gün sonunda %0,45 düşüşle 102.993'den kapattı.

ABD ve Türkiye  arasındaki iyimser temaslarla Eylül ayında değer kazanan Türk Lirası,  ABD’den gelen açıklamaların ardından düşüşe geçti. Türkiye’nin güvenli  bölge talebine sıcak bakmayan ABD, Türkiye’nin yapacağı operasyona da  dahil olmayacağını açıkladı.

Bu açıklamanın ardından TL, haftaya düşüşle  başlarken Dolar/TL 5,75 seviyesine kadar yükseldi. Dün öğleden sonra  ABD tarafından Trump’ın Türkiye ile ilgili olumsuz açıklamaları  piyasalardaki tansiyonu yükseltirken Dolar/TL 5,85 seviyelerini görürken  TL varlıkarda baskının devam ettiği görülüyor.

Yurtdışı tarafına  baktığımızda ise ABD-Çin ticaret müzakerelerinin bu hafta Perşembe ve  Cuma günü yeniden başlaması planlanıyor, basında yer alan Çinli  yetkililerin ABD'nin kapsamlı ticaret anlaşmasına soğuk yaklaştıkları  haberinin ardından yuan değer kaybetti.

İngiltere tarafında  belirsizlikler devam ederken İngiltere'de muhalefet partileri, Başbakan  Johnson tarafından meclise yeniden getirilmesi beklenen 15 Ekim'de erken  seçime gidilmesi önerisini reddetme konusunda anlaştılar.

Dün BİST-100  endeksi tarafında TL’de değer kaybının tersine ilk seansta yükseliş yaşanırken, 105,000 zirve seviyesi görüldü, ikinci yarıda ise gelen  satışlarla gün içi kazanımlar geri verilirken endeks tekrar 103,000  civarında dengelendi.