INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 07.11.2019

teknik-analiz 7 Kas 2019

BİST100 endeksinde yatay yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne  yatay seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %0,62 yükselişle 101.143 seviyesinden kapattı. Küresel piyasalarda ABD ve Çin arasındaki  müzakereler yeniden uzlaşı beklentisi oluştururken, artık nihai bir  karara varması aşamasına gelmesi borsalarda yeni zirvelerin oluşmasında  etkili oluyor.

Son gelen haberlere göre ABD, 1 Eylül’de yürürlüğü  koyduğu %15’lik ek yaptırımları kaldıracak ve Çin de ABD’den alacağı  ithal ürününü genişletecek. Bu haberlerin ardından hisselerdeki yükselişler hızlanırken küresel risk iştahı da artmış durumda.

Bu hafta  başından beri yükseliş yaşayan piyasalarda dün ise volatilite kısmen azalırken, ABD Dolar Endeksi’nin zayıfladığı görüldü.

ABD’de istihdam  sonrası PMI rakamlarının beklentileri aşması piyasaları desteklemeye  devam ediyor. Yurtiçinde ise bu hafta enflasyon verisinin ardından 5,68  seviyesine gerileyerek 4 Ekim sonrası en düşük seviyeye inmesinin ardından enflasyondaki düşüş ile TCMB’nin yıl içi faiz indirimine devam edeceği algısı ile günü 5,70 üzerinde kapatan kur, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından 5,76’ya yükselmesiyle bu seviyelerde  dengelenmiş görünüyor.

BİST100 endeksi tarafında ise Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın 13 Kasım tarihinde ABD’ye yapması planlanan ziyaretin  beklentisi satın alınırken endeks 101,000’in üzerinde kalmaya çalışıyor.  

Dün akşam Erdoğan Trump’ın daveti üzerine 13 Kasım Salı günü  Washington’da görüşeceklerini teyit edilirken, Trump ve Xi'nin  görüşmeleri Aralık ayına ertelenebilir.