INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 07.10.2019

teknik-analiz 7 Eki 2019

Güne yükselişle başlayan BİST-100 endeksi  gün sonunda %0,66 yükselişle 103.463'den kapattı.

Piyasalar geçtiğimiz  hafta ABD ve Avrupa tarafında PMI verilerine odaklanırken İmalat ve  üretim sektörlerinde daralma yaşayan Euro Bölgesi’nde PMI Eylül ayında  45,7’ye gerileyerek Ekim 2012’den sonraki en düşük seviyeye indi.

ABD'de  ise ISM İmalat Endeksi Eylül'de 10 yılın en düşük seviyesine indi. ABD  PMI verisinin Eylül’de de gerilemeye devam etmesi piyasalarda son aylarda konuşulan resesyon kaygısını artırdı.

Buna ek olarak ABD Başkanı  Trump’ın açıklamaları ve diğer göstergelerin de zayıflaması ile Fed’in  yılın kalanında 3. Faiz indirimine gideceği beklentileri kuvvetlendi.  Fed'in 30 Ekim'de politika faizini 25 baz puan daha indireceği beklentileri yüzde 80'e çıkmış durumda.

Suudi Arabistan da petrol  üretiminin normal seviyelere dönmesi haberleriyle Brent petrolün varili  haftanın son iş gününde uluslararası piyasalarda 58,37 dolardan işlem  gördü. Yurtiçine baktığımızda ise TÜFE, Eylül ayında aylık %0,99 artış  gösterdi ve yıllık TÜFE geçen yılın aynı ayına göre %9,26’ya geriledi.  

Petrol fiyatlarındaki gerilemenin de lehimize gelişiyor olmasının  yanında Suriye’ye yönelik jeopolitik riskler Borsa İstanbul üzerinde  satış baskısı oluşturmaya devam ediyor.

Beyaz Saray açıklaması, Türkiye kısa süre sonra Suriye'nin Kuzeyine operasyon yapacak ABD dahil  olmayacak haberi bugün Borsa ve TL üzerinde negatif baskı oluşturabilir.