INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 05.11.2019

teknik-analiz 5 Kas 2019

BİST100 endeksinde hafif yukarı yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne alış ağırlıklı seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %1,65  yükselişle 100.087 seviyesinden kapattı. Haftanın ilk günü yurtiçi  piyasalarla ilgili gelen olumlu haber akışı Borsa İstanbul tarafında  pozitif rüzgarların esmesinde etkili oldu.

Uluslararası kredi  derecelendirme kuruluşu Fitch, Cuma günkü raporunda Türkiye’nin kredi  notunu teyid ederken not görünümünü “negatif”ten “durağan”a yükseltirken, Fitch’in ardından gözler, benzer adımlar atmalarının beklendiği diğer kredi derecelendirme kuruluşlarına çevrildi, diğer taraftan dün TÜİK, ekim ayı enflasyonunu açıkladı.

TÜFE'de 2019 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %2,00, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,55 gerçekleşti. Son haftalarda küresel risk iştahının yüksek olması neticesinde TL varlıklar haftaya pozitif başladı.

Geçen haftayı  5,70 üzerinde tamamlayan USD/TRY kuru dün 5,68’e kadar gerileyerek Barış  Pınarı Harekatı ve ABD ile yaptırım gerginliğinin yaşandığı 7 Ekim sonrası en düşük seviyesine kadar gerilerken BİST100 endeksi tarafında gap’li bir açılışın ardından 100,000 puanın üzerinde hisse bazı  hareketlerde tutunduğu gözlendi.

Yurt dışı borsalarda yukarı yönlü seyrin  devam etmesi durumunda içeride yükseliş eğiliminin devam etmesini bekleyebiliriz.

Bu hafta piyasalar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım  tarihinde ABD’ye yapması planlanan ziyareti ve ABD ile Çin arasında  Kasım ayında yapılması beklenen ticaret anlaşmasının netleşmesini takip  ermesini bekliyoruz.