INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 04.11.2019

teknik-analiz 4 Kas 2019

BİST100 endeksinde yukarı yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne  alış ağırlıklı seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %0,01  düşüşle 98.462 seviyesinden kapattı.

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald  Trump'ın azil süreci ve ABD ile Çin arasında yürütülen ticaret  müzakerelerine ilişkin belirsizliklerin küresel pay piyasaları üzerinde  baskıya neden olurken haftanın son günü küresel piyasalarda yükselişler dikkat çekti. ABD’de Cuma günü Ekim ayı istihdam rakamları açıklandı.  

Tarım dışı istihdam, Ekim’de 89.000 beklentisini aşarak 128.000 geldi.  Haftanın son günü yurtdışı piyasalardaki iyimserlik Borsa İstanbul  tarafına fazla yansımazken gün içinde daha çok yatay bir görünüm  sergilendi.

Faiz oranlarının düşürülmesinin ardından TCMB’nın enflasyon  raporunda 2019 yılsonu enflasyon tahminini %13,9’dan %12’ye çektiklerini  duyurması ve enflasyonu en kısa sürede kalıcı olarak tek haneye, ardından da %5'lik nihai hedefe düşürmeye odaklandıklarını söylemesiyle  tahvil ve bono piyasasında faizler 2 yılın en düşük seviyesine gerilerken ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı uygulanmasını beklemesek de yurtdışı borsalardan negatif ayrışmamızda etkili  olmaktadır.

Jeopolitik risklerin min. seviyeye gelmesiyle Borsa BİST100 endeksi tarafında 98.000’in üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü  beklentimizi devam ettireceğiz.  

Bugün Ekim ayı enflasyon oranı açıklanıyor, Ekim ayı enflasyon  beklentimiz TÜFE %1,88 açıklanması yönündedir. Fitch; Türkiye'nin kredi  notunu "BB-" olarak sabit tutarken, görünümünü ise negatif’ten  durağan’a çevirdi.