INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 30.03.2020

teknik-analiz 30 Mar 2020

Altın piyasasında son zamanlarda görülen tarihi sıkışmalar yaşandı ve bu sebeple fiyatlamalarda zaman zaman sert hareketlenmeler gerçekleşti.

Küresel bazda artan koronavirüs endişeleri ile artan altına talep, bununla birlikte altın rafinerilerinin bir süre durması piyasada sıkışmalara neden olmuştu. Fakat bu sıkışma ve sert hareketlenmeler bir miktar azalmışa benziyor. Diğer yandan endişeler artarken, hükümetlerin ve merkez bankalarının adımları yakından takip ediliyor. Piyasalar geçtiğimiz hafta ABD’den gelen işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisini takip etti.

Gelen veri başvuruların rekora tırmandığını gösterdi. Yaşanan tarihi seviyeler ile birlikte dolar çoğu önemli para karşısında değer kayıpları yaşadı. Bununla birlikte dolar son 11 yılın en sert haftalık düşüşlerinden birini geçtiğimiz hafta gerçekleştirdi. Yaşanan gelişmeler ise altının kazanımlarını korumasına yardımcı oldu.

Haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1639.16 – 1670.68 – 1702.53 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1597.89 – 1561.20 – 1518.47 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını takip etmek ve yorum yapmak için tıklayınız.