INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 29.09.2020

teknik-analiz 29 Eyl 2020

Geçtiğimiz günlerde doların da küresel bazda güçlü duruşundan etkilenen altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve yaklaşık olarak son iki ayın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleşmişti.

Yeni hafta ile birlikte doların küresel bazda performansı bir miktar düşerken, altın fiyatlarında da toparlanma hareketleri yaşandı. Çin kanadından gelen ekonomik verilerin genel anlamda piyasaları tatmin etmesi ile birlikte ABD kanadında yeni teşvik paketi beklentileri doların G10 paralarının çoğunun karşısında zayıf bir seyir izlemesine neden oldu.

Bugün Amerika kanadında Donald Trump ile Joe Biden arasında seçimler öncesi ilk tartışma yaşanacak. Tv üzerinden canlı yayınlanacak olan bu tartışma piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Haftaya genel açısı ile baktığımızda ise Cuma günü ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam verisi izlenecek. Son zamanlarda halen koronavirüs pandemisinde yeni vaka sayılarının istenilen kontrolü sağlayamaması ve jeopolitik gelişmeler risk iştahını azaltıyor. Gün içerisinde piyasalar ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni verisini takip edecek.

XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1905.31 – 1939.92 – 1968.68 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1846.53 – 1818.94 – 1791.49 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.