INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 28.11.2019

teknik-analiz 28 Kas 2019

Son günlerde ticaret müzakereleri hakkında gelen haber akışları ve açıklamalar altın fiyatları üzerinde volatilitenin artmasına neden oluyor.

Geçtiğimiz günlerde gelen ılımlı haber akışları ardından Salı günü Amerika Başkanı Donald Trump; anlaşmanın tamamlanmasının çok yakın olduğunu, anlaşmayı iyi bir anlaşma olması için beklettiğini belirtti.

Ek olarak Trump; Çin ile eşit bir anlaşma yapılamayacağını, Amerika’nın daha iyi bir konumda olacak bir anlaşmanın yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. Anlaşma konusunda olumlu haber akışları takip edilirken; diğer yandan Amerika’nın Hong Kong’daki protestocuları desteklemesi iki ülke arasında bazı anlaşmazlıklara yol açıyor.

Bunlarla birlikte dün Amerika’dan büyüme verisi takip edildi. Gelen veriye göre ABD üçüncü çeyrekte bir önceki üç aylık döneme göre yıllıklandırılmış olarak %2.1 oranında büyüdü. Beklentiler ise %1.9 seviyesiydi. Veri ile birlikte dolar değer kazanırken; altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler hızlandı. Gün içerisinde fiyatlamaları sert etkileyebilecek bir veri akışı bulunmuyor.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1458.60 – 1462.54 – 1473.27 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1449.84 – 1443.17 – 1433.93 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını görmek ve yorum yapmak için tıklayınız.