INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 28.09.2020

teknik-analiz 28 Eyl 2020

Geçtiğimiz hafta baş konulardan biri doların küresel bazda güçlü duruşu idi. Bu güçlü duruştan etkilenen başlıca ürünlerden biri de altın olarak karşımıza çıktı.

Dolardaki güçlü duruş ile birlikte kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altında fiyatları bu hareketler ile birlikte yaklaşık olarak iki ayı aşkın sürenin en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor.

Genel olarak baktığımızda küresel bazda risk iştahının düşük olduğu görülüyor. Özellikle koronavirüs pandemisinde yeni vaka sayılarında yaşanan artış, ABD ile Çin arasında ilişkilerin belirsizliği, ABD kanadında ek teşvik paketinde halen adımlar atılmaması diğer izlenen konular olarak karşımıza çıkıyor. Fakat dolardaki güçlü performans altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde veri yoğun bir gün bizleri beklemiyor. Bu sebeple küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından takip edilecek.

XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde ilk olarak 1879.19 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 1905.31 ve 1968.68 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilr. Aşağı yönlü gevşemelerde ise ilk olarak 1846.53 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte 1818.94 ve 1791.49 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.