INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 28.07.2020

teknik-analiz 28 Tem 2020

Amerika ile Çin arasında konsolosluk gerilimleri artarken, karşılıklı misillemeler diplomatik krizler yaşanmasına neden oluyor.

ABD hükümetinin Çin’i Pazartesi günü Houston’daki misyonunu terk etmeye zorlaması ardından; Çin’de ABD’den ülkenin güneybatısındaki Chengdu kentindeki konsolosluğunu kapatmasını istemişti. Bunlarla birlikte gerilim ABD’li federal ajanlar ve güvenlik güçlerinin Houston’daki Çin konsolosluğuna baskın yapması ile birlikte boyut atladı. Bu adım ardından Çin; yasal ve gerekli cevabın verileceğini belirtti.

Artan gerginlikler; doların küresel bazda zayıf performansı; koronavirüs pandemisinin istenilen kontrol altına alınamaması ve Fed’in güvercin duruşuna devam edebileceği beklentileri altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Bu hareketler ile birlikte altın tarihi rekor seviyelere yükseldi. Bu hareketlerin ardından hafta içerisinde Amerika’dan büyüme ve Fed’in toplantısı haber akışları takip edilecek. Bu sebeple altındaki volatilite hafta içerisinde de devam edecek.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1950.51 – 1964.04 – 1981.19 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1928.73 – 1914.61 – 1898.98 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.