INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 27.07.2020

teknik-analiz 27 Tem 2020

Amerika ile Çin arasında geçtiğimiz günlerde konsolosluk konusunda artan gerginlikler küresel piyasalarda endişeleri oldukça artırdı. Artan bu endişeler ise güvenli liman alımlarını artırırken; dolarda düşüşler yaşanmasına neden oldu.

Tüm bunlar birleşince zaten yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen altın fiyatlarını daha da destekledi ve altın tüm zamanların en yüksek seviyelerinde fiyatlamalar  gerçekleştirdi. Bu hafta Amerika kanadında Fed toplantı gerçekleştirecek. Piyasalar Fed’in bu toplantısında para politikasındaki genişlemeci duruşunu koruyacağı beklentisine sahip. Bu beklentilerde altındaki kazanımların korunmasını destekledi.

Son zamanlarda artan jeopolitik gerilimler, reel faizlerin sert düşmesi, zayıf seyreden dolar ve koronavirüs pandemisi sebebiyle hükümetler ve merkez bankalarının daha önce görülmemiş büyüklüklerde teşvik paketleri açıklamaları altının yukarı yönlü hareketlenmelerini destekleyen unsurlardan sadece bir kaçı.

Haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında 1940.01 – 1950.51 – 1960.00 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1920.37 – 1910.72 – 1898.98 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.