INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 24.08.2020

teknik-analiz 24 Ağu 2020

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte yeni rekorlara imza atan altın fiyatlarında son günlerde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor.

Özellikle 2 hafta önce Rusya’nın ilk koronavirüs aşısını onaylaması ile küresel piyasalarda risk iştahı artmış ve altında gevşemeler yaşanmıştı. Fakat daha sonra bu aşıya karşı belirsizliğin oluşması ve güvenin azalması fiyatlar üzerinde volatilitenin artmasına neden olmuştu.

Diğer yandan geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’den gelen işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edildi. Gelen veri ile birlikte başvuruların tekrar 1 milyonun üzerine çıktığı görüldü. Piyasalar bu veri ile dikkatlerini pandeminin ekonomik toparlanmaya olumsuz etkisine ilişkin endişelere çevirdi. Bu endişeler güvenli liman taleplerinde artışa neden olurken, altın fiyatlarında ise kazançların korunmasıne sebep oldu.

Haftanın ilk işlem gününe sakin ve dalgalı bir seyir ile başlayan XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1963.77 – 2015.80 – 2049.84 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1924.03 – 1906.98 – 1862.93 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.