INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 24.02.2020

teknik-analiz 24 Şub 2020

İran ve Japonya tarafında koronavirüs kaynaklı insanların hayatlarını kaybetmesi ve salgının gün geçtikçe insanlara bulaşmaya devam etmesi ile birlikte virüs korkuları daha da arttı.

Artan bu korkular küresel bazda büyümelerin negatif etkilenebileceği endişelerini oluşturdu. Bu endişeler ile artan güvenli liman talepleri ise altın fiyatlarında son 7 yılın en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan virüsün daha gevşek para politikalarına yol açabileceği beklentileri fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeleri destekleyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz hafta yukarı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken altın fiyatları, altı yılı aşkın sürenin en büyük haftalık kazançlarından birini gerçekleştirdi. Piyasalar küresel bazda virüs konusunda gelebilecek olan haber akışlarını yakından takip ediyor. Doların küresel bazda güçlü duruşuna rağmen, artan riskten kaçınma eğilimleri ile birlikte altın bu yıl %7’nin üzerinde ralli yaptı.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmeler sırasıyla 1667.70 – 1680.58 – 1694.91 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1648.08 – 1636.01 – 1622.20 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını görmek ve yorum yapmak için tıklayınız.