INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 23.12.2019

teknik-analiz 23 Ara 2019

Son günlerde yaşanan gelişmeler altın fiyatlarında volatilitenin artmasına neden oluyor.

Amerika ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerine ilişkin gelişmeler, ABD ekonomisine ilişkin son göstergeler, güçlü hisse senedi piyasaları ve Temsilciler Meclisi’nde ABD Başkanı Trump’ın görevden azline ilişkin yapılan oylama… Piyasalar gelen yoğun haber akışlarını takip ederken altın fiyatlarının hangi yönde gidebileceğinin ipuçlarını arıyor. Fakat altın fiyatlarıda kararsız fiyatlamalarına devam ediyor.

Büyük resimde en önemli konulardan biri olan ticaret müzakerelerinde 1. Faz anlaşmanın imzalanması oldukça yakın. Fakat Cuma günü ABD Ticaret Bakanı Ross’un ‘Çin ticaret anlaşmasını onaylamazsa vergiler artırılacak’ açıklaması kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

Piyasalar 1. Faz anlaşma imzalansa da ikinci faz anlaşmanın daha uzun süre tartışılıp daha çetin geçeceğini bekliyor. Bu hafta Noel sebebiyle Amerika ve çoğu Avrupa ülkesinde tatiller yaşanacak.

Bu sebeple volatilite bir miktar azalabilir. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1486.72 – 1495.08 – 1502.79 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1475.61 – 1470.00 – 1462.89 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını takip etmek ve yorum yapmak için tıklayınız.