INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 23.07.2020

teknik-analiz 23 Tem 2020

Son günlerde yukarı yönlü hareketlenmeleri hızlanan altın fiyatlarında rekor seviyelere yaklaşıldı.

Avrupa Birliği liderlerinin dev kurtarma paketinde uzlaşması ve onaylamasının ardından gözler, Amerika ekonomisine destek için yeni bir teşvik paketine ilişkin yaşanan görüşmelere çevrildi. Geçtiğimiz günlerde ABD Hazine Bakanı Mnuchin bu konuda açıklamalarda bulunmuş ve görüşmelerin başladığını teşvikin rekor düzeyde olabileceğini belirtmişti. Bu beklentiler de altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi.

Kademeli yukarı yönlü hareketlenmelerine devam eden XAUUSD böylelikle yaklaşık olarak son yedi yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına başladı. Diğer yandan koronavirüs vaka sayısındaki yükselişten dolayı artan güvenli liman alımları, gelen veriler ile küresel ekonomide büyümenin bir miktar daha zaman alabileceği beklentisi ve ABD’de negatif faizler nedeniyle metallere olan yönelim yükseliş hareketlerini destekledi. Piyasalar gün içerisinde TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisini takip edecek.

XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1876.78 – 1885.95 – 1900.40 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1863.00 – 1845.78 – 1833.96 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.