INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 23.06.2020

teknik-analiz 23 Haz 2020

Koronavirüs pandemisinde küresel bazda ikinci dalga endişelerin artması küresel risk iştahında azalmalara neden oluyor.

Bu da güvenli liman taleplerini artırırken altına geçişleri artırıyor. Diğer yandan Çin’in ulusal güvenlik yasası teklifinin detaylarını açıklaması ve Hong Kong’ta artan belirsizlik risk iştahının azalmasının diğer nedenleri olarak yer alıyor. Ek olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde ABD’nin Çin’den tamamen kopabileceği tarzındaki açıklamaları gerilimleri daha da derinleştirdi.

Bu gelişmeler ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatlarında yaklaşık olarak son 8 yılın en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleşiyor. Piyasalar küresel bazda gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Bununla birlikte gün içerisinde ABD’den gelecek olan ekonomik veriler izlenecek.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1766.07 – 1791.24 – 1809.67 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1745.47 – 1731.94 – 1717.78 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Güncel altın fiyatlarını takip etmek için tıklayın.