INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 23.03.2020

teknik-analiz 23 Mar 2020

Koronavirüs etkisi ile birlikte küresel çapta resesyon olabileceği endişeleri oluşurken; yatırımcılar bu endişeler ile birlikte güvenli liman olarak altın yerine, dünyanın rezerv parası niteliğindeki dolara sığınıyor.

Bu hareketlenmeler ise doların küresel bazda rekor seviyelere yükselmesine neden olurken; altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oluyor. Bu hareketlenmeler ile yaklaşık olarak son 3 ayın en düşük seviyelerinde fiyatlanan altın; geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası’nın teşvik tedbir paketinden kısa bir süreliğine destek bulmuştu.

Diğer yandan yatırımcıların diğer piyasalardaki kayıplarını kapatabilmek için altında satışa geçmeleri bir diğer aşağı yönlü hareketlenmelerin nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Gün içerisinde ekonomik takvimde piyasaları sert etkileyebilecek bir veri akışı bulunmuyor. Küresel bazda yaşanabilecek gelişmeler yakından takip edilecek.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1511.73 – 1524.99 – 1553.46 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1480.35 – 1465.15 – 1450.67 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Canlı altın fiyat ve yorumlarını görmek için tıklayınız.