INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 22.06.2020

teknik-analiz 22 Haz 2020

Son günlerde küresel bazda koronavirüs vakalarının artış göstermesi yatırımcıların dikkatini çekerken, vakalarda artışın endişelere neden olması dolara geçişleri artırdı.

Diğer yandan yaşanan jeopolitik gelişmeler izlendi ve bunlar risk beklentilerinde dalgalanmaların yaşanmasına vesile oldu. Risk iştahında azalmalar yaşanması ile zaman zaman altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Yeni haftaya 1745 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump; açıkça belirtmediği sebeplere dayanarak; ABD’nin Çin’den tamamen kopabileceğini belirtti.

Bu açıklama zaten Çin ile gerilen ilişkilerin daha da gerilmesine neden oldu. ABD ile Çin arasındaki ilişkide gerginliklerin derinleşmesi altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oluyor. Piyasalar gün içerisinde TSİ 17:00’da ABD’den gelecek olan Mevcut Ev Satışları ekonomik verisini takip edecek. Diğer yandan küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından izlenmeye devam edilecek.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1753.92 – 1766.07 – 1791.24 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1745.95 – 1731.94 – 1716.90 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını görmek ve yorum yapmak için tıklayın.