INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 21.11.2019

teknik-analiz 21 Kas 2019

Altın fiyatlamalarında gündem oldukça yoğun. Büyük resimde ticaret savaşlarının bulutları zaman zaman fiyatları sert etkilemeye devam ediyor.

Diğer yandan ABD Senatosu Salı günü Hong Kong’ta gerçekleşen protestoları destekleyen yasa tasarısını kabul etti ve Çin’i göstericilere karşı şiddet uygulamama konusunda uyardı. Bu yasa tasarısı Çin kanadını rahatsız ederken ilişkilerin bir miktar gerilmesine neden oldu. Çin kanadından ise ABD’nin iç işlere karışmaya son vermesi konusunda uyarı geldi.

Tüm bu gelişmeler sonucunda zaten karmaşık olan ticaret görüşmeleri kafalarda daha da soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Diğer yandan dün akşam FOMC tutanakları takip edildi. Tutanaklarda; çoğu üyeye göre düşük enflasyonun faiz indirim kararını doğruladığını, önemli değişiklik olmadığı sürece indirim sonrası faizin uygun seviyede olduğu görüşleri yer aldı.

Tutanaklar ile birlikte volatilitesi artan XAUUSD’de piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ekonomik verileri takip edecekler. İlk olarak Philadelphia Fed İmalat Endeksi ve ardından Mevcut Ev Satışları verileri izlenecek. Veriler sırası ile TSİ 16:30 ve 18:00’da açıklanacak.

XAUUSD’de yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1475.69 – 1479.63 – 1487.40 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1469.32 – 1465.72 – 1460.61 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı altın fiyatları ve yorumları için tıklayınız.