INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 21.08.2020

teknik-analiz 21 Ağu 2020

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği rekor seviyeleri sonrasında içerisinde bulunduğumuz haftada aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatlarında piyasalar dün Amerika kanadından gelen ekonomik verileri takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta 1 milyon 106 bin olarak gerçekleşti ve beklentilerin üzerinde çıktı.

Böylelikle son zamanlarda iş gücü piyasasında yaşanan toparlanmanın bir miktar mola verdiği görülmüş oldu. Diğer yandan Çin Ticaret Bakanlığı; ABD ile ticaret anlaşmasına ilişkin görüşmelere yeniden başlanması konusunda anlaşma sağlandığı açıklamasında bulundu.

Açıklamaya göre Çin ile ABD imzalanan ticaret anlaşmasında ilerlemeyi görüşmek üzere yakın zamanda bir görüşme gerçekleştirecek. Faz1 anlaşmasına göre yetkililer 6 ayda bir toplanarak ilerlemeyi gözden geçirmeleri gerekiyor. Bu sebeple hafta sonu iki tarafın görüşme yapması planlanıyordu fakat bu görüşme ertelenmişti. Görüşmenin tekrar yapılmasında anlaşılması küresel piyasalarda risk iştahını artırdı. Bu da altında aşağı yönlü hareketlenmelere destek verdi.

XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1975.21 – 2015.80 – 2049.84 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1927.38 – 1906.98 – 1862.93 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.