INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 20.11.2019

teknik-analiz 20 Kas 2019

Geçtiğimiz hafta atılan olumlu adımlar ile piyasalarda ticaret müzakereleri iyimserliği artmıştı.

Fakat yeni hafta ile birlikte bu iyimserlik yerini bir miktar endişeye bıraktı. Atılan olumlu adımlara karşılık anlaşmanın ne zaman yapılacağı, imzanın ne zaman açılacağının belirsizliği kafalarda soru işaretleri bıraktı. Bunlara ek olarak ABD Başkanı Trump’ın tarifeleri geri çekme konusunda isteksizliği Çin kanadında anlaşmaya karşılık karamsarlığı artırıyor.

Artan karamsarlık zaman zaman altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketler yaşanmasına neden oluyor. 2 yıldır süren bu çekişmede Trump yönetimi 500 milyar dolardan fazla Çin ürününe tarife koydu. Bununla birlikte Çin kanadı ise 110 milyar dolarlık ABD ürününe ek vergi koyarak karşılık verdi.

Bu tarifelerin karşılıklı kalkıp kalkmayacağı şuan belirsizliğini koruyor. Konu hakkında gelen küçücük açıklamalar bile piyasalarda volatilitenin artmasına neden oluyor.

Ek olarak Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s yayınladığı raporda 2020 yılında küresel ekonomide resesyon beklemediğini fakat ekonomilerin kırılgan kalmaya devam edeceğini belirtti.

Tüm bunlar ışığında kararsız fiyatlamalar gerçekleştiren XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde sırasıyla 1475.47 – 1481.70 – 1492.52 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1469.32 – 1462.95 – 1456.41 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını görmek ve anlık altın yorumlarını okumak için tıklayınız.