INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 20.08.2020

teknik-analiz 20 Ağu 2020

Son zamanlarda gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile birlikte dikkatleri üzerine çeken altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor.

Genel olarak baktığımızda zayıf dolar ile birlikte Amerika ile Çin arasında gerilimlerin derinleşmesi, koronavirüs pandemisinde halen kontrolün sağlanamaması altında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor. Fakat bunlara karşılık ABD hisse senetlerinin tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkması piyasalarda risk iştahını artırıyor. Artan bu risk iştahı ile birlikte altından zaman zaman çıkışlar yaşanırken; fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler de gerçekleşiyor.

Diğer yandan ABD’de Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi; Demokratların, Cumhuriyetçiler ile anlaşmaya varabilmek için teşvik paketi teklifinde bir miktar kesinti yapma gibi konularda istekli olabileceğini söyledi. Bunlarla birlikte Amerika kanadında 3 Kasım’da yapılacak olan Başkanlık Seçimleri konusu yavaş yavaş ağırlığını artırıyor. Seçimlere yaklaştıkça piyasalar bu gelişmeleri yakından takip edecek ve gelebilecek haber akışları küresel bazda volatiliteyi etkileyecektir. Gün içerisine baktığımızda piyasalar 15:30’da ABD’den gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisini takip edecek.

XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1979.26 – 2015.80 – 2049.84 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1927.38 – 1906.98 – 1862.93 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.