INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 19.11.2019

teknik-analiz 19 Kas 2019

Bir gün iyi bir gün kötü giden Amerika – Çin ilişkileri piyasalardaki dengeleri bozuyor.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen telefon görüşmeleri, atılan olumlu adımlar ve ılımlı açıklamalar ticaret müzakeresi konusunda iyimser bir hava oluşturmuş ve bu iyimser hava ile birlikte altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler hızlanmıştı. Bununla birlikte anlaşmanın 1. Safhasının nerede ve ne zaman imzalanacağına yönelik belirsizlik akılarda soru işaretleri bırakıyordu.

Dün de piyasalara düşen haber akışlarına göre Donald Trump’ın tarifeleri geri çekmede isteksiz olması nedeniyle Çin kanadı anlaşma konusunda karamsar. Bu haber akışı ile birlikte aşağı yönlü hareketlenen ons altın yukarı yönlü toparlandı. Bu konu hakkında gelen küçük açıklamalar bile piyasalardaki volatiliteyi oldukça artırıyor.

Gün içerisinde TSİ 16:30’da Amerika’dan gelecek olan inşaat izinleri ekonomik verisi fiyatlamalar üzerinde hareketlenmelerin artmasına neden olabilir.

XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde ilk olarak 1474.72 seviyesi direnç noktası olarak karşımıza çıkabilir. Bu seviye kırıldığı taktirde sırasıyla 1481.70 – 1492.52 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 1464.39 – 1456.41 – 1448.70 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını takip etmek için tıklayınız.