INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 19.03.2020

teknik-analiz 19 Mar 2020

Son zamanlarda küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ve yükselen volatilite ortamında altın fiyatları düşmeye devam ediyor.

Traderların diğer piyasalardaki teminat kapama çağrılarını karşılayabilmek için nakit ihtiyaçlarını altın satışı yaparak karşılamaları altında değer kayıpları yaşanmasına neden oluyor. Korona virüs salgını nedeniyle hükümetler ve merkez bankalarının teşvikleri ve adımları yakından takip ediliyor. Salgının özellikle Avrupa’da artması ve tam olarak kontrol altına alınamaması küresel ekonomiye yönelik endişeleri artırıyor. Bu endişeler ise küresel piyasalarda sert satış hareketlenmelerinin yaşanmasına neden oluyor. Özellikle ABD ve Avrupa borsalarında son yılların en sert düşüşleri görülüyor. Geçtiğimiz hafta piyasa açılışından itibaren altın fiyatlarında yaklaşık olarak %13 oranında değer kayıpları yaşandığı görülüyor. Piyasalar küresel gelişmeler yakından izlemeye devam edecek. Diğer yandan gün içerisinde ABD’den gelecek ekonomik veriler izlenecek. 15:30’da gelecek olan Philadelphia Fed İmalat Endeksi volatiliteyi bir miktar artırabilir.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1482.16 – 1517.38 – 1549.36 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1451.79 – 1426.56 – 1401.02 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı altın fiyatları ve yorumlar için tıklayınız.