INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 17.12.2019

teknik-analiz 17 Ara 2019

Piyasalar Amerika ile Çin arasındaki ılımlı havayı takip ediyor.

Her ne kadar ABD ile Çin kısmi ticaret anlaşmasına vardıklarını açıklasalar da, bu anlaşmaya yönelik detay bilgilerin oldukça sınırlı olması anlaşmaya yönelik iyimserlik konusunda kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. Şimdi gözler anlaşmanın ikinci fazına çevrildi. İkinci faz görüşmelerin ise daha uzun ve zorlu geçmesi bekleniyor. Genel olarak kısmi ticaret anlaşmasının piyasalardaki beklentileri tamamen karşıladığını söyleyemeyiz. Ek olarak ABD Ticaret Temsilcisi Lighthizer geçtiğimiz Cuma günü; ‘Büyük miktarda’ konunun halen belirsiz olduğunu, gelecekte bu konuların çözüme kavuşturulması gerektiğini söylemişti.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD paritesinin haftanın ilk işlem günündeki performansına baktığımızda beklentileri tam olarak karşılamayan kısmi anlaşma ile yukarı yönlü kademeli hareketlenmeler gerçekleştirdiği görüldü. Bu hareketlenmelere zayıf performanslar gösteren dolarda destek verdi.

XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 1478.86 – 1486.72 – 1495.08 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1472.86 – 1464.71 – 1458.47 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı altın fiyatları için tıklayınız.