INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 17.06.2020

teknik-analiz 17 Haz 2020

Fed Başkanı Jerome Powell dün Senato Bankacılık Komitesi’nde video konferans yoluyla bir konuşma gerçekleştirdi.

Powell bu konuşmasında; ABD ekonomisinin koronavirüs pandemisi sebebiyle oluşan hasarı giderebilmesi için önünde uzun bir yol olduğunu belirtirken; pozitif ekonomik verilere ilişkin değerlendirmelerini sürdürdü. Jerome Powell’ın Senato’da gerçekleştirdiği temkinli söylemi sonrasında küresel bazda sert hareketlenmeler gerçekleşmedi. İçerisinde bulunduğumuz haftada küresel bazda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişelerinin arttığı görülüyor. Çin ve ABD olmak üzere çeşitli ülkelerin çeşitli kentlerinde vaka sayılarının artması ve buna karşılık Çin’de okulların kapanacağı açıklaması ikinci dalga endişelerini derinleştirdi. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1734 seviyelerinde başlangıç yapan XAUUSD dalgalı bir seyir izliyor. Küresel bazda gelen haber akışları fiyatlar üzerinde volatiliteyi artırıyor.

Gün içerisinde piyasalar TSİ 19:00’da Fed Başkanı Powell’ın gerçekleştireceği konuşmaları takip edecek ve ipuçları arayacak.

XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1747.21 – 1766.07 – 1797.13 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1720.26 – 1705.26 – 1689.79 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın fiyatlarını takip etmek için tıklayın.