INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 17.03.2020

teknik-analiz 17 Mar 2020

Tüm piyasaların üzerinde bir kara bulut gibi durmaya devam eden korona virüs etkisi halen tüm ağırlığı ile etki ediyor.

Bu etkileri bir miktar azaltmak için Fed’in kısa aralıklarla gerçekleştirdiği faiz indirimleri takip edilirken; dün ABD Başkanı Trump’ın açıklamaları yakından takip edildi. Trump Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada korona virüsün tamamen kontrol altına alınmasının Temmuz yada Ağustos ayını bulabileceğini belirtti. Yaşanan gelişmeler küresel piyasalarda sert satış baskıları yaşanmasına neden oluyor. Ve bu baskılar karşısında yatırımcıların teminat tamamlama ihtiyaçları doğuyor ve nakite ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Bu ihtiyaç ise zaman zaman altında satışların yaşanmasına neden olabilir.

Her ne kadar riskten kaçınma eğilimi ve merkez bankalarının genişlemeci tavırları altına pozitif yansısa da bu ihtiyaçlar aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına etki ediyor. Korona virüs endişelerinin devam etmesi güvenli liman ihtiyacının sürmesine neden olacaktır.

XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1517.38 – 1549.36 – 1595.47 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1484.74 – 1451.79 – 1393.93 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Canlı altın fiyat ve yorumları için tıklayınız.