INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 13.05.2020

teknik-analiz 13 May 2020

Piyasalar son zamanlarda ABD kanadındaki açıklamaları takip ediyor. Fed Başkanı Jerome Powell; eksi faiz fikrini devamlı olarak reddediyor.

Ek olarak ABD merkez bankacıları da aynı mesajı yıllar boyu tekrar etmişti. Diğer yandan Chicago ve Atlanta Fed Başkanları; hafta başında yaptıkları açıklamalarda negatif faiz fikrine sıcak bakmadıklarını dile getirdiler. Bu gelişmeler dolarda yükselişlerin yaşanmasına neden olurken, altın fiyatları 1700 dolar civarlarında fiyatlamalarına devam etti. Fakat düşük faizler faiz ödemesi olmayan altının cazibesini artırıcı bir unsur olarak yerini koruyor.

Diğer yandan ülkeler koronavirüs kısıtlamalarını kaldırma ve ekonomilerini açma konusunda adımlarına devam ediyor ve bunun zorlukları ile mücadele ediliyor. Geçtiğimiz ay salgının başladığı Wuhan ‘da karantina kalkmıştı fakat geçtiğimiz günlerde ilk yeni koronavirüs vakası açıklandı. Bu sebeple virüste ikinci dalga riski halen küresel piyasalarda bir korku olarak yerini koruyor. Gün içerisinde piyasalar Amerika kanadından gelecek olan Üfe verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da gelecek ve küresel bazda volatilite artacaktır.

XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1721.27 – 1737.46 – 1747.78 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1692.41 – 1671.20 – 1656.55 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını görmek ve yorum yapmak için tıklayın.