INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 13.04.2020

teknik-analiz 13 Nis 2020

Küresel bazda devam eden Covid-19 salgını yatırımcılarda endişelerin sürmesine neden oluyor.

Bu endişeler ise zaman zaman güvenli liman taleplerini oldukça artırıyor ve bu artan talep ile altına olan yönelim yükseliyor. Bu yönelimler ise altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oluyor. Diğer yandan koronavirüsün ekonomilere etkilerini azaltmak için hükümetlerin ve merkez bankalarının attığı adımlar ve ek ilave teşvikler altının yukarı yönlü hareketlenmelerini destekleyen bir diğer önemli unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak Fed’in ‘oldukça yüksek’ mali destek adımı ve genişlemeci tavrı altının yukarı yönlü hareketlenmelerini destekledi.

Yurtdışında paskalya tatili nedeniyle Cuma günü kapalı olan altın piyasası yeni haftaya 1683 seviyelerinde başlangıç yaptı. Nisan ayının en iyi seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren altında gün içerisinde fiyatlamaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar küresel çapta gelebilecek olan haber akışlarını yakından izlemeye devam edecek.

XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1690.18 – 1703.28 – 1724.26 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1675.44 – 1642.61 – 1603.59 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını görmek için tıklayınız.