INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 13.02.2020

teknik-analiz 13 Şub 2020

FED Başkanı Powell’ın Kongre’de yaptığı konuşmalar piyasalar tarafından takip edildi.

Bu konuşmalarında Powell; korona virüsün ABD ve dünya ekonomisini tehdit ettiğini belirtti. Fakat Powell, virüsün Fed’in temel görünümünü yada faizlerin bu yıl sabit tutulacağı yönünde bir çok Fed yetkilisinin sahip olduğu görüşü değiştirip değiştirmeyeceği yönünde bir ipucu vermedi. Diğer yandan korona virüs salgınının fiziki altın talebini düşürebileceği endişeleri fiyatlar üzerinde bir miktar baskı oluşturuyor. Fakat bunlara rağmen altın fiyatları yaklaşık olarak son 6 yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor.

Piyasalar diğer yandan Amerika’dan gelen ekonomik verileri değerlendiriyor. Gelen veriler ise genel olarak piyasaları tatmin ediyor. Böylelikle küresel piyasalarda virüsün oluşturduğu risk endişeleri ile birlikte altın fiyatlarında da dengelenme yaşanıyor. Gün içerisinde ABD’den gelecek olan enflasyon verisi takip edilecek ve veri TSİ 16:30’da açıklanacak.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1576.13 – 1586.10 – 1594.57 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1565.23 – 1559.59 – 1548.44 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını takip etmek ve yorum yapmak için tıklayınız.