INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 12.12.2019

teknik-analiz 12 Ara 2019

Piyasalar uzun süredir altın fiyatlamalarında ABD-ÇİN arasındaki gelişmeleri yakında izlerken, dün Amerika’dan gelen veriler bu konunun gölgede kalmasına neden oldu.

İlk olarak TSİ 16:30’da Amerika’dan gelen Tüfe verisi takip edildi. Kasım’da ABD’de Tüfe aylık bazda %0.3; yıllık bazda ise %2.1 oranında arttı. Yıllık enflasyon böylelikle 1 yılın zirvesine çıkmış oldu. Ardından akşam saatlerinde FED’in kararı takip edildi.

Beklentiler dahilinde FED faiz oranında değişikliğe gitmedi. Daha sonra Fed Başkanı Powell basın toplantısı düzenledi ve piyasalarda volatilite oldukça arttı. Bu açıklamalarında Powell; faiz artırımından önce enflasyonda kayda değer ve kalıcı yükseliş görünmesi gerektiğini, enflasyonu %2 hedefine getirmede diğer ülkelerden iyi olduklarını belirtti.

Ek olarak Powel; para politikası çerçevesinde gözden geçirmenin gelecek yıl ortasına kadar süreceğini, faiz artırımlarını gelecek yıldan sonrası için konuşulabileceğini belirtti. Bu açıklamalar ile birlikte dolar endeksi 4 ayın en düşük seviyelerini görürken altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı.

Altın fiyatlarında büyük resimde ise halen ABD-ÇİN konusu yakından izleniyor.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü ataklarda 1479.79 – 1487.38 – 1493.98 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1472.06 – 1464.71 – 1458.47 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını görmek için tıklayınız.