INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 12.08.2020

teknik-analiz 12 Ağu 2020

Altın yoğun gündem akışını takip etmeye devam ediyor. ABD Başkanı Trump’ın; geçtiğimiz Eylül ayında faydalı görmediğini belirterek reddettiği sermaye kazançlarına yönelik vergiyi düşürme hamlesini ciddi şekilde değerlendirdiği belirtildi.

Bu haber akışı küresel bazda risk iştahında artış yaşanmasına neden oldu. Artan risk iştahı ile birlikte altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Diğer yandan altındaki aşağı yönlü hareketlenmelere Rusya kanadından gelen haber akışları da destek verdi. Rusya Başkanı Putin; bakanlar kurulu toplantısında Rusya’nın ilk koronavirüs aşısını onayladığını duyurdu. Böylelikle koronavirüse karşı dünyada ilk aşı onaylanmış oldu. Bu haber akışı risk iştahındaki artışı da beraberinde getirdi. Küresel piyasalar bu konuda gelebilecek haber akışlarını yakından takip ediyor. Gün içerisinde piyasalar Amerika kanadından gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri ABD ekonomisine dair bazı ipuçlarını piyasalara sunacak. Bu sebeple TSİ 15:30’da gelecek olan veri ile birlikte volatilite artabilir.

XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1928.14 – 1981.16 – 2018.77 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1864.46 – 1840.18 – 1814.88 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.