INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 10.02.2020

teknik-analiz 10 Şub 2020

Bir yandan Çin kaynaklı ortaya çıkan ve her geçen gün dünya üzerinde yayılmaya devam eden korona virüsü, diğer yandan jeopolitik gelişmeler ve gelen ekonomik veriler yakından takip ediliyor.

Bu sebeple altın fiyatlarında gündem oldukça yoğun ve bu yoğun gündem zaman zaman fiyatlar üzerinde volatilitenin oldukça artmasına neden oluyor. Korona virüsün yayılmaya devam etmesi ve küresel bazda gerginliklerin atması güvenli liman ihtiyacını ortaya çıkarırken bu ihtiyaç fiyatları yukarı yönlü destekliyor. Diğer yandan ABD kanadından gelen ekonomik veriler piyasaları genel olarak tatmin ediyor ve buda fiyatların dengelenmesine vesile oluyor.

ABD – ÇİN ilişkileri son günlerde korona virüs konusunun gölgesinde kalsa da bu konuda yakından takip ediliyor. Bu kanattan gelebilecek olan haber akışları fiyatlamalarda volatiliteyi artıracaktır. Ek olarak Cuma günü ABD’den gelen Tarım Dışı İstihdam verisi takip edildi. Veri beklentiler aştı ve volatiliteyi oldukça artırdı. İşsizlik oranı ise 50 yılın en düşük seviyesi olan %3.5 oranından %3.6 seviyesine doğru küçük bir yükseliş yaşadı.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1579.13 – 1588.55 – 1594.57 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1562.47 – 1548.97 – 1537.00 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.