INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 09.10.2019

teknik-analiz 9 Eki 2019

Son zamanlarda Amerika ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri konusundaki gelişmeler altın fiyatlarında volatilitenin artmasına neden oluyor.

Hafta içerisinde iki ülkenin temsilcilerinin biraraya geleceği toplantı sonrasında büyük bir anlaşmanın çıkabileceği ihtimalleri oldukça düşerken bu fiyatların yukarı yönlü hareketlenmesine sebep veriyor.

Son olarak Amerika hafta başında Çinli teknoloji devlerini Xinjiang bölgesindeki Müslüman azınlıklara karşı insan hakları ihlali yapıldığı gerekçesiyle kara listeye almıştı.

Listedeki şirketlerin ABD hükümetinden lisans almadan Amerika’daki şirketlerle iş yapmaları yasaklandı. Buna karşılık Çin kanadında bu misillemeye karşılık ‘bekleyin ve izleyin’ açıklaması geldi. Doların küresel bazda son günlerdeki performansı altını aşağı çeksede, bu yaşanan son gelişmeler gerginliği artırdı ve altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi.

XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde 1512.30 – 1525.73 – 1534.87 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1502.43 – 1496.47 – 1487.14 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını görüntülemek ve yorum yapmak için tıklayınız.