INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 09.09.2020

teknik-analiz 9 Eyl 2020

Son zamanlarda küresel risk faktörü, ABD ile Çin arasındaki gerilimlerin artması ve AB ile İngiltere arasında anlaşma konusundaki belirsizlikler ile birlikte artıyor.

Fakat küresel risklerin artmasına karşılık doların güçlü seyrini sürdürmesi ticarete ilişkin endişelere ağır bastı ve altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bilindiği gibi ABD Başkanı Donald Trump; hafta başında Çin ile ekonomik ilişkileri durdurma niyetinde olduğunu, Çin ile iş yapan firmaların federal ihaleleri kazanmalarını yasaklayacağı tehdidinde bulunmuştu. Bunlarla beraber İngiltere ile AB arasında belirsizlikler halen devam ediyor.

Bu gelişmeler yakından izlenirken; 3 Kasım’da gerçekleşecek olan ABD Başkanlık Seçimleri yavaş yavaş küresel piyasaların gündemine gelmeye başlıyor. Bu sebeple altın kanadında gündem son günlerde oldukça yoğun. Piyasalar gün içerisinde 17:00’da ABD kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini takip edecek. Veri ile birlikte küresel bazda volatilite artacaktır.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1941.06 – 1955.85 – 1991.04 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1909.54 – 1881.32 – 1862.93 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.